expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

srijeda, 10. lipnja 2015.

Po optužnici Republike Srbije U Bernu uhapšen Naser Orić

Naser Orić uhapšen je danas u Bernu po optužnici Republike Srbije, potvrđeno je "Dnevnom avazu". On se trenutno nalazi u ekstradicionom pritvoru. Interpol Srbije raspisao je u februaru prošle godine potjernicu za Naserom Orićem jer ga Tužilaštvo Srbije sumnjiči za zločine nad Srbima u Podrinju 1992. godine. Naser Orić, koji je pred Sudom u Hagu pravosnažno oslobođen odgovornosti za zločine nad Srbima, a prije raspisivanja potjernice je izjavio da će ga Srbija i RS proganjati dok je živ. Nejasno je otkud u ovom trenutku hapšenje ratnog komandanta Srebrenice, jer je skinut za Interpolove potjernice. Uz to, njegova advokatica Vasvija Vidović je u skladu sa Rezolucijom iz Dohe uložila protest državi za Orića, a Predsjedništvo BiH to ispoštovalo. Prema toj Rezoluciji,  kada osoba bude skinuta sa potjernice i ako Srbija izda potjernicu za ratne zločine, pa se uloži protestna nota - izručenja neće biti, pojašnjeno je "Avazu".



Centrala Interpola u Lionu je početkom marta 2014. godine dana povukla međunarodne potjernice protiv ratnog komandanta iz Srebrenice Nasera Orića, te ratnog šefa policije u tom gradu Hakije Meholjića te Amira Mehmedovića.
Srbijanski Interpol je, podsjetimo, početkom februara 2014. putem Interpolovog međunarodnog kanala za razmjenu informacija svim članicama ove međunarodne kriminalističko-policijske organizacije dostavio potjernice za Srebreničanima radi njihovog hapšenja i ekstradicije.
- Predsjedništvo BiH zaključkom je zadužilo Ministarstvo pravde BiH da u najkraćem roku uputimo reakciju u centralu Interpola, što smo i učinili.
Pozvali smo se na protokol o saradnji u vezi s dostavom dokaza i činjenica između Tužilaštva BiH i susjednih zemalja i koristili taj dokument. Nakon naših aktivnosti, Generalni sekretarijat Interpola izbrisao je ova imena iz Interpolove baze podataka, ali i baza država članica te organizacije - rekao je tada ministar pravde BiH Bariša Čolak.
Prema tadašnjim informacijama koje je Ministarstvo pravde BiH dobilo od Interpola, Orić, Meholjić i Mehmedović ne bi trebali imati probleme na međunarodnim aerodromima poput slučajeva Ejupa Ganića i Jovana Divjaka.


/Avaz/

Nema komentara:

Objavi komentar