expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

subota, 18. travnja 2015.

Kako je viber u crno zavio sve mobilne operatere


Internet je donio pravu revoluciju u naše živote, ali tek s pojavom pametnih telefona došlo je do idućeg koraka u revoluciji: besplatnih razgovora i "porukanja" preko neta.
Jedna od najpopularnijih VoiP (Voice over Internet Protocol) aplikacija definitivno je - Viber.
Aplikacija je za masovnu upotrebu lansirana 2012. godine, a do danas ju je instaliralo oko 200 miliona korisnika. Razvijena je u Izraelu, a i danas se tamo nalazi jedna od kancelarija i razvojnih centara.
Viber je u Bosni i Hercegovini prosto "eksplodirao" u posljednjihgodinu dana. Do masovne upotrebe aplikacije došlo je zahvaljujući dva faktora.
Pametni telefoni sve su jeftiniji i jeftiniji i dostupni su za svaki džep, pa nerijetko možete vidjeti starije osobe kako kupuju jeftinije modele, a kako bi mogli "razgovarati s djecom u Novom Zelandu".
Drugi faktor je sve veća rasprostranjenost WiFi mreže. Velika većina domova koja ima internet sada ima i vlastitu WiFi mrežu, a skoro je nezamisliv kafić bez svog WiFi signala i duhovite lozinke("pitajkonobara").
Dio popularnosti Viber duguje i tome što se ne mora otvarati korisnički račun jer aplikacija "čita" vaš GSM broj i otkriva sve u vašim kontaktima koji također imaju instaliranu Viber aplikaciju.
Odnedavno Viber nudi i videorazgovore, a dostupan je na velikom broju platformi, što samo doprinosi popularnosti.
Viber se također može instalirati i na PC-u, a moguće je zvati čak i brojeve koji nemaju Viber, naravno, uz doplatu.
Ipak, Viber nije svugdje jednako popularan. U Sjedinjenim Američkim Državama, recimo, jednako su popularne, ako ne i popularnije, aplikacijeWhatsApp, SnapChat, Kik... a Skype, jedna od prvih VoIP aplikacija, i dalje nudi superioran kvalitet razgovora.
Facebook je prepoznao ovaj trend te je stoga mobilnim korisnicima i uveo obaveznu instalaciju Facebook Messengera, koji je preuzeo znatan udio kolača od drugih aplikacija. Treba napomenuti da je Facebook kupio i aplikaciju WhatsApp.
Sa svim ovim aplikacijama koje nude besplatne razgovore i poruke, mobilni operateri su suočeni sa sve većim padom prihoda iz njihovih tradicionalnih izvora. Neki od njih su ovo prepoznali na vrijeme i orijentirali su se na budućnost: mobilni internet.
Pogledajte infografiku s geografskom distribucijom najpopularnijih aplikacija za mobilnu komunikaciju:
/Radiosarajevo/

Nema komentara:

Objavi komentar