Ukoliko se ne pronađe trajno rešenje za postizanje mira, na putu smo da izgubimo čitavu jednu generaciju, upozorava specijalna koordinatorka UNICEF-a
Bežeći od bombi, gladi i terora, hiljade dece preživljava strahote i napor koji je prevelik za njihova mala pleća. Mnoga od njih su na paklenom putu ka “boljem životu”, ostavljajući za sobom sve za šta su vezana, izgubili čak i roditelje. Mnogi roditelji, na istom tom putu izgubili su decu.Čak 500 mališana je ove godine stradalo na moru.
Oni koji su preživeli more, nastavljaju gladni, umorni, promrzli i uplašeni, bez ideje gde idu i šta ih sutra čeka.
Specijalna koordinatorka UNICEF-a za izbegličku i migrantsku krizu u Evropi Mari-Pjer Puarje danas je povodom Međunarodnog dana migranata izjavila da odgovor na krizu mora da bude usmeren pre svega na decu.
Do danas je skoro milion ljudi, od kojih trećinu čine deca, prešlo opasan put do Evrope. Oko500 dece je izgubilo život na moru. Bezbroj njih su ostali bez svojih bližnjih i napustili su svoje domove i zajednice. Pretrpeli su zastrašujuća putovanja brodom i nepredviđena zatvaranja granica”, rekla je Mari-Pjer Puarje.
Ona je rekla da su razmere i brzina migrantske krize bez presedana i da predstavljaju izazov za Evropu.
“Pružanje podrške deci izbeglicama i migrantima i njihovo evidentiranje je zajednička odgovornost. UNICEF je spreman da uradi svoj deo”, rekla je Mari-Pjer Puarje.
Ona je dodala da je migrantska kriza prilika za sve zemlje u Evropi da se časno obavežu na punu primenu Konvencije o pravima deteta i Konvencije i pratećeg protokola o statusu izbeglica iz 1951. godine.
Ali trajna rešenja moraju da budu politička rešenja. Lideri moraju da posreduju i postignu mir u zemljama iz kojih ova deca beže – da ne bismo izgubili celu jednu generaciju dece“, rekla je Mari-Pjer Puarje.
Ona je istakla da sve treba učiniti da sledeća godina bude upamćena kao godina kada su deca izbeglice i migranti počeli da se oporavljaju i da grade svoje živote zahvaljujući političkim rešenjima i solidarnosti.
Reuters, Deca izbeglice
(Beta)
Nema komentara:
Objavi komentar