Skoro svaki dan u medijima možemo čuti ili pročitati da je neka od opština u Republici Srpskoj usljed manjka finansijskih sredstava u budžetu posegnula za kreditnim zaduženjem kako bi izmirila obaveze prema budžetskim korisnicima i povjeriocima. Čest je slučaj da opštine podižu kredite kako bi „zatvorili“ prethodne kredite i „pokrpili rupe“ u budžetu.
Većina opština u Srpskoj koje su kreditno zadužene kod banaka do sada su ispunile limit ili se nalaze na granici dozvoljenog zaduženja. Najveći dužnik među gradovima i opštinama Srpske zasigurno je Banjaluka koja je zaključno sa krajem prošle godine na ime kreditnih zaduženja dugovala blizu 152 miliona maraka. Grad Banjaluka trenutno otplaćuje 29 kredita bankama u Srpskoj i inostranstvu. Zbog smanjenja ukupnog prihoda u iznosu od 4,9 miliona KM gradska administracija Banja Luke je morala izvšiti rebalans ovogodišnjeg bužeta i umanjiti ga za nešto više od dva miliona KM, a ukupan kumulirani deficit Banjaluke iznosi 10,4 miliona KM. Tako je i opština Vlasenica koja je dobila negativno mišljenje revizora za realizaciju budžeta u 2013. godini, ostvarila deficit u prošloj godini u iznosi od preko 200.000 KM. Trebinje je takođe lokalna zajednica koja je dobila negativno mišljenje revizora za javni sektor navodeći da stvarni deficit u budžetu iz prošle godine iznosi 604 hiljade KM, ali ne treba zaboraviti i sredstva u iznosu od 5,22 miliona koja su ostala blokirana na računu Bobar Banke.
Koliko su opštine u minusu?
Opština Nevesinje je prošlu godinu završila sa deficitom u iznosu od 174.947 KM, dok je opština Rogatica 2014. godinu završila sa manjkom u iznosu od 580.467 KM, a za samo prva tri mjeseca u novoj godini ovaj deficiet je uvećan za skoro 60.000KM. Gradska uprava u Bijeljini od 2012. godine „vuče“ deficit koji je do danas dostigao iznos od 6,7 miliona KM. Slične probleme imali su i u opštini Sokolac gdje je u prošloj godini deficit budžeta iznosio blizu 2,5 miliona KM. Ukupan dug opština u Republici Srpskoj koji je 2010. godine iznosio 204,5 miliona KM za samo četiri godine narastao je na 452 miliona maraka.
/magazinistina/
Nema komentara:
Objavi komentar