Na BiH se mjesecima čeka da odgovori na 3.400 pitanja Europske komisije, piše tisak na njemačkom. Dodik, čija je RS to kočila, sada urgira da se odgovori na katalog. S tim u vezi se u BiH očekuje i šef EK Juncker.
Austrijski list Standard piše kako je nekoliko dana pred posjetu šefa Europske komisije Jean-Claude Junckera zemljama Balkana, u Sarajevo stigla i austrijska ministrica vanjskih poslova Karin Kneissl.
“Na njenom programu je bio razgovor sa premijerom Denisom Zvizdićem i ministrom vanjskih poslova BiH Igorom Crnadakom. Na BiH se mjesecima čeka da odgovori na 3.400 pitanja Europske komisije, koja su neophodna da se dobije uvid u neophodno usaglašavanje europskog zakonodavstva sa bosanskim. Proteklih sedmica došlo je do odgađanja jer nije bilo jasno, ko je zadužen za pitanja obrazovanja ali i zato što je RS insistirala na tome da izlista vlastite podatke, koji ne odgovaraju državnim.”
Juncker traži odgovore
“Khaldoun Sinno, zamjenik šefa delegacije EU u BiH, još nije vidio odgovore za koje se mora dobiti saglasnost na svim nivoima ove kompleksne države. Oni do 28. februara – do dolaska Junckera u BiH – moraju biti prevedeni na engleski i predstavljeni. Posljednjih mjeseci je Koordinacioni mehanizam između kompleksnih nivoa bh-države. Sinno naglašava da EU kao releventne priznaje samo rezultate popisa stanovništva u BiH na državnom nivou, koje je potvrdio Eurostat, a ne one koje nudi RS.
U Republici Srpskoj je, piše Standard, trenutno proruska partija SNSD na vlasti, koja propagira neustavno odvajanje RS od BiH. Šef ove partije i predsjednik RS Milorad Dodik nedavno je međutim na konstruktivan način urgirao da se odgovori na katalog pitanja.
Ne može se međutim očekivati da EU Bosni i Hercegovini da status kandidata. Sadržajno se na različitim vladinim nivoima već dugo ništa nije uradilo. Uprkos tome je MMF odobrio kredit BiH što je zapravo kršenje pravila strategije “Novac za reforme”. Političari u BiH su već sedmicama u izbornoj kampanji, iako su izbori tek u jesen. Njihova retorika je, shodno tome, oštra.”
Dodik hoće u Predsjedništvo BiH
“Dodik je”, nastavlja Standard, “najavio da će se, kao predstavnik srpskog naroda, kandidirati za funkciju u tročlanom Predsjedništvu BiH iako odbacuje državu BiH. No u slučaju da ga izaberu on neće, kako je rekao, ići u Sarajevo u Predsjedništvo, već će preko telefona biti uključen na sjednice.”
“Posmatrači smatraju da bi Predsjedništvo BiH sa nacionalistima Miloradom Dodikom sa srpske, Draganom Čovićem sa hrvatske i Fahrudinom Radončićem sa bošnjačke strane još više moglo ugroziti stabilnost BiH. Drugi opet vide šansu u tome da Dodik preuzme odgovornost na nivou države BiH. SAD je trenutno alarmirana jer se policija RS treba naoružati sa 2.500 automatskih pušaka iz Srbije, koje uopšte nisu neophodne. Sigurnosnim snagama BiH veliku brigu zadaju i radikalno-nacionalističke grupe u Republici Srpskoj.
Tokom neustavne proslave 9. januara kao Dana RS pojavila se uniformirama grupa “Srbska čast”, koja je povezana sa ruskim Centrom za obuku u Nišu ali i Dodikom. Postoji strah povodom sve većeg ruskog uticaja i zbog otvaranja drugog ruskog Centra za obuku u BiH. Ministarstvo unutrašnjih poslova RS namjerava da svoje specijalne jedinice pošalje na obuku u Rusiju”, primjećuje austrijski Standard.
Jasno opredjeljenje za BiH u sadašnjim granicama
Povodom posjete austrijskog ministra odbrane Maria Kunaseka austrijskim trupama, stacioniranim u NATO-bazi Butmir u Sarajevu, koje se vremenski poklopilo sa posjetom austrijske šefice diplomatije, austrijski Die Presse piše kako je ministar morao odgovarati na pitanja u vezi sa austrijskim vicekancelarom Stracheom, koji je u jednom intervjuu u jesen 2017. rekao da ne vidi “pozitivnu budućnost” za BiH kao jedinstvenu državu i da Republici Srpskoj treba dati “mogućnost za nezavisnost”, zbog čega je jako kritikovan. S tim u vezi Kunasek je rekao: “Postoji “jasno opredjeljenje” za BiH u njenom sadašnjem obliku, osigurao je Kunasek dodavši da on kao minitar odbrane ima odgovornost za austrijske vojnike u BiH. Dodao je i da u BiH situacija nije stabilna i da ima još puno posla da se uradi. Kunasek je i sam bio kao vojnik proveo šest mjeseci u BiH.
Na slična pitanja, koja se odnose na diplomatiju predstavnika Slobodarske partije FPÖ, čiji je član vicekancelar Strache, Kunasek je prethodno morao odgovarati i na Kosovu, gdje je posjetio austrijske trupe u sastavu KFOR-a. Strache je skrenuo na sebe pažnju sa izjavama oko Kosova, za koje je rekao da je satavnio dio Srbije, iako je Austrija podržala i priznala nezavisnost Kosova”, piše Die Presse.
/cwbih/Dnevnik.ba/
Nema komentara:
Objavi komentar