EU neće žuriti sa sankcijama protiv predsjednika RS Milorada Dodika. Upravo je to dio taktike - ostaviti Dodiku prostora da mijenja politiku. Premijeru Srbije Aleksandru Vučiću dragocjena je ova dinamika EU i on neće ništa uraditi dok ne prođu predsjednički izbori u Srbiji. No, nakon toga Dodik ne može da računa na zaštitu, rekao je u razgovoru za Vijesti.ba politički analitičar i direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
VIJESTI.BA: Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i premijer Srbije Aleksandar Vučić danas su iz Beograda poslali poruke mira, izrazili opredjeljenje za stabilnost u regiji i dobre odnose dviju država, te dogovorili niz konkretnih oblika saradnje. U vremenu veoma loših odnosa u regiji, možemo li ovaj sastanak ocijeniti ohrabrujućim?
JANJIĆ: Sastanak je ohrabrujući i obavezujući. Volio bih da se politička obećanja data ovom prilikom i obaveze koje je Vučić izričito uzeo uime Vlade Srbije, obistine. Kada govorimo o skuobima, oni su prvenstveno dolazili iz redova vlasti, potom i iz medija sklonih ili kontrolisanih od vlasti. To je slučaj na obje strane, ali posebno se to tiče Beograda od 2015. godine.
Vjerujem da je želja da se relaksira atmosfera Vučićevo konačno opredjeljenje i nadam se da će on za to dobiti podršku u sopstvenoj stranci, te da će smiriti predsjednika Tomislava Nikolića i neke ljude iz njegove blizine, koji su itekako učestvovali u stvaranju vrlo napete atmosfere, koja je dovela do minuta da je prekipjelo i građanima Srbije, jer ideje Dodika i Nikolića da se još jednom može ratovati, otcjepljivati i slično, nisu naišle na podršku. Prekipjelo je i Evropskoj uniji.
Stoga na sastanak Zvizdića i Vučića treba gledati kao na preuzimanje obaveze ne samo prema građanima BiH i Srbije, nego i prema međunarodnim kontrolorima, prvenstveno NATO-u i EU.
VIJESTI.BA: S druge strane, za februar je najavljena posjeta srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića Sarajevu. S tim u vezi, svjedoci smo brojnih polemika u javnosti, posebno nakon što je Nikolić prisustvovao proslavi 9. januara u Banjaluci. Pojedini političari iz Srbije postavljaju i pitanje zašto Nikolić dolazi u posjetu na kraju svog mandata. Šta donosi Nikolićeva posjeta Sarajevu? Kako je Vi tumačite?
JANJIĆ: Mislim da Nikolić u Sarajevo ne dolazi kao predsjednik Srbije, iako zloupotrebljava tu funkciju. On u Sarajevo dolazi kao građanin koji još jedanput hoće da se kandiduje za predsjednika. Sigurno je da bi mu dolazak u Sarajevo i jedan pristojan prijem bio važan argument u kampanji. Da li će on u Sarajevo zaista doći, zavisi od toga da li će on biti predsjednički kandidat.
S druge strane, da li ima potrebe da Nikolić dođe u Sarajevo? Nema nikakve potrebe. Kada je trebalo raditi na centralnoevropskoj inicijativi, te na bilateralnim odnosima, Nikolić se bavio Rusijom, Kinom, nije se bavio ni Srbijom ni Balkanom. Dao je toliko izjava da bi njegov dolazak izazvao politički protest i više loših sjećanja, nego što bi bio konstruktivan i podržao ono što su danas rekli Zvizdić i Vučić.
Bolje je da građanin Nikolić smisli nešto drugo za svoju kampanju. Kada se svih ovih godina držao na distanci od žrtava, od rata i od odgovornosti za rat, neka bude na distanci još nekoliko nedjelja.
VIJESTI.BA: Neizbježna tema su i američke sankcije izrečene predsjedniku RS Miloradu Dodiku zbog nepoštivanja Ustavnog suda BiH i ometanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kako komentarišete ovaj potez?
JANJIĆ: Generalno, sankcije nikada ništa nisu riješile. Stotine političara iz BiH bilo je pod raznim sankcijama i one su bile efikasne samo kada su političari shavatili da moraju mijenjeti politiku ili su izašli iz politike.
Sankcije SAD vidim kao ozbiljnu opomenu Dodiku i onima koji ga podržavaju da mora mijenjati politiku, jer će se naći pred težim oblicima isključivanja iz međunarodne zajednice. Osim toga, sankcije su opomena svim političarima u BiH, ali i Srbiji, da se politika koja zagovara otcjepljenje na silu, te priziva eventualne sukobe, neće tolerisati.
Takođe, sankcije vidim kao jasan znak Amerike, a tome će se pridružiti i EU, da oni neće pogaziti svojih 20 i više godina investicije boravka na Balkanu. Oni neće dozvoliti da se Balkan i prostori bivše Jugoslavije ponovo pretvore u veliki problem, koji bi onda njih natjerao da oružano intervenišu. NATO je naučio lekciju - propuštanjem da na vrijeme djeluje, izazvao je nešto zbog čega ni sami nisu srećni, a to je prva oružana intervencija u Evropi. Sve će uraditi da to preduprijede. Stoga i problem Dodika djeluje kao vrlo mali probelm u odnosu na veliko pitanje kredibiliteta NATO-a, EU i Amerike.
VIJESTI.BA: Interesantna činjenica je da ste, na neki način, predvidjeli sankcije Dodiku. Naime, prije nego što su one izrečene, komentarisali ste nedavnu Dodikovu ideju da RS napravi zajednicu sa Srbijom, zajedno sa četiri opštine Kosova, a da uz to ide i vraćanje dominantno srpskog predznaka Crnoj Gori, kazali ste da je ona nerealna, te upozorili da se "Dodik igra sa vatrom, izaziva sankcije, pa čak i vojnu intervenciju NATO-a". Istakli ste i da se ne treba zavaravati jer "Amerika neće prepustiti Balkan Rusiji".
JANJIĆ: Nije bila nikakva mudrost predvidjeti sankcije protiv Dodika. To je iskustvo kako opšte, tako i posebno koje imam u pokušajima medijacije između Dodika i Američke ambasade. Nekoliko puta Dodik je izbjegao sankcije, pokazujući spremnost da popusti, te da se usvoje neki zakoni i slično. Očigledno je da je posljednje dvije do tri godine izgubio tu elastičnost, mada on mijenja odnos prema Americi onog časa kada je izgubio uporište u vlasti u Sarajevu i kada kreće priča i istraga o korupciji i njegovoj ličnoj umiješanosti u to.
Svi mi znamo, pa i sam Dodik, znamo kako te sankcije mogu da se gradiraju i šta je posljednja faza. Ne želim da plašim javnost, ali posljednja faza je takva da bi on teško izbjegao da ostane na slobodi. On to dobro zna.
S druge strane, Donald Tramp je nepoznanica Evropi. No, ono što se zna jeste da republikanci uvijek govore uime vojske, američkog vojno-industrijskog kompleksa. Ne možete doći na vlast, ma ko da ste, ako nise u saglasnosti sa interesima lobija koji vas podržavaju. Nevjerovatno je da ljudi nisu shvatili da Amerika neće ići u izolaciju. Istorijska misija Trampa nije da prizna sve greške Amerike, da poništi istoriju, te da se Amerika, koja je bila prvi žandar u svijetu, odjedanput povuče i to prepusti Putinu.
Što se tiče politike Amerike i Trampa, ništa se tu neće niti može mijenjati. Za njega, kao i za njegove prethodnike BiH i Kosovo ostaju nedovršeni poslovi. Evropa je od Prvog svjetskog rata apsolutno broj jedan u svim interesima Amerike. Dodik i ostali ne razumiju ono sa čime je sada Amerika suočena, a to je priprema za istorijski susret sa Kinom 2025. godine. Na Balkanu neće dozvoliti nikakvo uznemiravanje. Putin u svom grčevitom pokušaju da stabilizuje svoju vlast i Rusiju, koja je ratom u Siriji popravila vojno-političke šanse, moraće prepustiti uticaj Amerike na Balkanu, a Evropa će pratiti Ameriku. Od upada ruskih trupa u Gruziju, Abhaziju i Osetiju, Putin se obezbijedio da ih trguje za zapadni Balkan.
VIJESTI.BA: U dijelu razgovora kazali ste da će EU slijediti primjer SAD-a kada su u pitanju izrečene sankcije predsjedniku RS. Vučić je danas ponovio da Srbije neće izreći sankcije Dodiku. No, može li doći do promjene tog ukoliko EU sankcioniše Dodika?
JANJIĆ: EU neće žuriti sa sankcijama, a njena procedura je komplikovana. Upravo je to dio taktike - ostaviti Dodiku prostora da mijenja politiku. Dakle, ideja nije da se Dodik sabije u ugao, već da mu se stavi do znanja da mora mijenjati politiku. Takođe, da se onima koji ga podržavaju ostavi vremena da razmisle kuda to može da vodi.
Dakle, EU neće žuriti, a taj prostor sada koristi Vučić kako bi produžio period u nadi da će se promijeniti politika zavođenja ili praćenja sankcija Dodiku.
Drugi problem je činjenica da Dodik ima državljanstvo Srbije. Srbija je za vrijeme Borisa Tadića potpuno krenula putem Franje Tuđmana, dijelila je državljanstva i šakom i kapom. Konkretno, Dodiku je na otvaranju konzulata Vuk Jeremić uručio formulare za državljanstvo. Dakle, Dodik je i državljanin Srbije, što pojačava cijelu političku osjetljivost.
Drugi problem je što se i Vučić 2016. godine itekako oslanjao na Dodika. Ne očekujem stoga da će Vučić brzo reagovati kada su u pitanju sankcije. Barem ne dok izbori u Srbiji ne budu završeni. Vučiću je dragocjena dinamika EU u pogledu uvođenja sankcija za Dodika i on neće ništa uraditi dok izbori ne prođu.
No, nakon toga Dodik ne može da računa na zaštitu. Srbija je isporučila i Miloševića. Prema mom mišljenju, Dodik ima još nekoliko mjeseci da uradi nešto sa svojom politikom. Neka mu se razviju te nade o Trampu i novoj američkoj administraciji. No, problem je što se ta administracija Balkanom bavi tek krajem prve godine mandata. Dakle, i u slučaju da bude opšta promjena politike prema Balkanu, o tome će se diskutovati, tek početkom naredne godine. Ne vjerujem da će Dodik do tada moći igrati ovu igru. Mislim da mu je vrijeme mnogo kraće. Moguće je da on, kao osoba koja ima politički instinkt i motive, u naredna dva, tri mjeseca napravi poteze radikalnijeg otklona od svoje sadašnje politike.
Razgovarala: Nevena Ćosić
(Vijesti.ba)
Nema komentara:
Objavi komentar