Stezati narodu kaiš dok ne crkne a oni troše novac kako hoće. Kupuju automobile, daju prava savjetnicima, povećavaju naknade…ovo je takvo bjesnilo da izlazi iz svih okvira normalnog ponašanja u politici, kaže Žuljević
Bolne reforme i uštede vlast će provoditi na običnim radnicima, umirovljenicima i socijalnim kategorijama, a svoja primanja iz dana u dan povećavaju.
Plaće od po 4.000 maraka ministrima, zastupnicima i izaslanicima koji koriste i sve dodatne beneficije je mala, pa se svako nekoliko mjeseci, daleko od očiju javnosti, odluke o primanjima povećavaju po nekoliko stotina maraka.
Uspoređuje federalna Vlada svoja primanja s kolegama u drugom entitetu, državi, pa čak i Europi, a zastupnici i izaslanici s parlamentima iz regije. Sve ovo dovelo je do toga da se bez imalo stida dijele plaće od nekoliko tisuća maraka i izražava težnja da se one još povećaju, a u isto vrijeme kritiziraju svi oni koji se žale kako ne mogu preživjeti od 500 maraka plaće ili 300 maraka mirovine.
Ništa strašno!
Zadnji sraman potez, koji je dospio u javnost zahvaljujući izaslanicima oporbe, jeste odluka koju je donijela Administrativna komisija Doma naroda Parlamenta FBiH i kojom se izglasava povećanje naknada za odvojeni život profesionalnim izaslanicima u Domu naroda za 200 KM, odnosno sa 600 na 800 KM.
Ova odluka donesena je u želji da se izaslanicima u Domu naroda primanja izjednače s primanjima zastupnika u Zastupničkom domu u kome imaju pravo na 800 maraka mjesečno za potrebe tokom odvojenog života od obitelji. Naime vladajuća koalicija SDA i HDZ, te SBB odmah po preuzimanju mandata povećala je naknade za odvojeni život. Prvo je to učinjeno u Parlamentu, pa zatim i u Vladi. Vlada je svoju odluku prošle godine, nakon pritiska javnosti pokušala opravdati upravo time da ništa ne povećavaju, samo usklađuje.
Ništa sramno ni loše u ovom potezu ne vidi vladajuća koalicija. Tek rijetki izaslanici koji su glasali za povećanja imali su hrabrosti obratiti se medijima. Tako je Tomislav Martinović (HDZ BiH) kazao kako on koristi tu naknadu jer ima pravo na nju, te kako to nije “dramatično povećanje”. Njegova stranačka kolegica Lidija Bradara smatra kako su zastupnicima manja primanja nego zaposlenicima u državnim tvrtkama, ili Zavodu MIO.
Izaslanici SDA nisu željeli komentirati odluku koju su donijeli, no jučer se iznenada oglasila njihova stranka. U priopćenju su naveli kako najoštrije osuđuju odluku o povećanju naknada za odvojeni život, te smatraju kako je sramna.
– Obavezujemo izaslanike iz SDA da pokrenu proceduru poništenja ove nerazumne odluke. Istovremeno, zahtijevamo od rukovodstva Zastupničkog doma da pokrene proceduru smanjenja iste takve naknade u Zastupničkom domu, što su bili dužni učiniti još prije osam godina u skladu sa Zakonom o uštedama, priopćeno je iz SDA.
Ovakva odluka čudi budući da su upravo izaslanici SDA i izglasali sve odluke o povećanjima, kako u oba doma federalnog Parlamenta tako i u Vladi.
Narod ogorčen
Izaslanik Aner Žuljević (SDP) podsjetio je na umanjenja koja je u ovoj oblasti uradila SDP-ova Vlada.
– Umjesto da utiču na to da se u Zastupničkom domu smanje naknade oni ujednačavaju primanja na način da izaslanicima povećavaju. Ovo je skandalozno. Pričaju kako se treba raditi racionalizacija javne uprave i stezati narodu kaiš dok ne crkne a oni troše novac kako hoće. Kupuju automobile, daju prava savjetnicima, povećavaju naknade…, ovo je takvo bjesnilo da izlazi iz svih okvira normalnog ponašanja u politici, kaže Žuljević i dodaje kako nitko u vladajućoj koaliciji više nema kredibilitet da priča o reformama i racionalizaciji.
– Ovo je kolektivno političko ludilo i samo se pitam koja je gornja granica njihovog bahaćenja, zaključuje Žuljević.
Nezadovoljstvo povećanjem osim oporbenih stranaka izrazili su i pojedini visoki dužnosnici vladajuće koalicije. Tako je na svome facebook profilu premijer sarajevske županije Elmedin Dino Konaković napisao: “Kad vodite političke procese, najavljujete uštede i reforme, kad tražite odricanja od uposlenika, sramotno je da sebi povećate primanja koja su već velika, po bilo kojem osnovu. ‘Ujednačavanje’ je termin koji se često koristi kad vlast sebi poveća primanja. Može se “ujednačiti” i na niži iznos. Administrativna komisija Doma naroda PFBiH donijela je baš sramotnu odluku”.
Iz Centra Civilnih inicijativa kažu kako je bilo za očekivati da se usklađivanje izvrši u pravcu umanjenja u Zastupničkom domu, a ne uvećanja u Domu naroda. Sindikati su s druge strane frustrirani zadnjim potezom vlasti.
Predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika FBiH Salih Kruščica kaže kako se radi o skandaloznoj odluci s obzirom na to da vlasti traže da se štedi zbog provođenja reformske agende.
– To što je urađeno je sramotno. Ovakva odluka me ostavila bez riječi jer svi dobro znamo što oni pričaju kada je riječ o uštedama na račun državnih službenika. Povećali su nešto što nije zasluženo i realno, kazao je Kruščica.
Na društvenim mrežama i bh. portalima vijest o povećanju naknada u Parlamentu je najčitanija i najkomentiranija. Frustracija građana ovom odlukom je ogromna. Hoće li pritisak javnosti i ovoga puta biti presudan kod sputavanja rasipnih dužnosnika ostaje da se vidi. Ono što je svakako ova odluka pokazala jeste da oni koji vode narod nemaju socijalnu osjetljivost, pojam o tome kako narod živi, a očito ni odgovornosti za ono što urade.
Piše: Vanja Bjelica-Čabrilo/cwbh/
Nema komentara:
Objavi komentar