expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

srijeda, 30. rujna 2015.

Velika crna mrlja na Atlantiku NAUČNICI ZABRINUTI Zemlji prijeti scenarij kao u filmu "Dan poslije sutra"!

Čak i na prvi pogled ističe se mala plava površina karti svijeta prepunoj crvenog. Klimatološka karta crvenom bojom označava područje s višom temperaturom od prosjeka, dok plava boja označava područja niže prosječne temperature. 

Malo plavo područje na sjeveru Atlantskog okeana pomalo zbunjuje naučnike  zato što je to jedno od rijetkih područja na svijetu što pokazuje značajno zahlađenje. Pogotovo kad se uzme u obzir da globalne temperature rastu i da će vjerovatno prethodno ljeto biti najtoplije otkako se bilježe temperaturni podaci. 




Tokom proteklih godina zabilježeno je postupno zahlađenje u Atlantiku, u potpunoj suprotnosti sa zatopljenjem u Tihom okeanu. El Nino je proglašen odgovornim veliku većinu pacifičkog zatopljenja, ali naučnici nisu potpuno sigurni u objašnjenje toplijeg područja na Pacifiku. Zatopljenje na tom području odgovorno je za nadprosječno aktivnu sezonu uragana i tajfuna diljem Tihog okeana, a smatra se i da je doprinijelo mnogim drugim klimatološkim promjenama poput kalifornijske suše.

blue-blob

Atlantsko hladno područje nalazi se u blizini Grenlanda, a naučnicii misle da je topljenje leda na Grenlandu barem djelomično odgovorno za poremećaje cirkulacije vode u Atlantiku (AMOC). Ta cirkulacija, čiji dio pod nazivom Zaljevska struja dolazi i u Jadransko more te putuje od Otrantskih vrata uz hrvatsku obalu i niz talijansku. 

Drugi bitan dio AMOC-a je i izmjena tople i hladne vode u Atlantiku. Naime, hladna voda po morskom dnu teče prema jugu gdje se zagrijava te podiže na površinu i zagrijava zapadnu obalu Evrope. Upravo zbog te cirkulacije vode, Porto ima nekoliko stepeni topliju prosječnu temperaturu od New Yorka, iako se nalaze na gotovo identičnim geografskim širinama. 


Hladnija slana voda sjevernog Atlantika obično tone na dno zato što je gušća a zamjenjuje ju toplija voda što teče s juga. Međutim, istraživanja pokazuju da ogromne količine slatke vode s Grenlanda sprječavaju potonuće hladne slane vode i time utječu na AMOC. Sličan scenarij je i u popularnom filmu Dan poslije sutra.

 U filmu globalno vrijeme promijeni se u nekoliko dana, uzrokuje tornada u Los Angelesu i ogromnu oluju u New Yorku. Na svu sreću, to je samo film i znanstvenici su suglasni da je takav razvoj događaja nemoguć. Međutim, promjene u Atlantiku i Pacifiku daju razloga za zabrinutost, prenosi Telegraf.hr. 

/Avaz/Telegraf.hr/

Nema komentara:

Objavi komentar